Chat with us, powered by LiveChat

Alerji mi İntolerans mı?

Alerji ve intolerans arasındaki fark basittir.

 

Duyarlılık mı, İntolerans mı, Alerji mi? Bilmeniz gerekenler.

İntolerans, vücudun belirli maddelere maruz kaldığında olumsuz tepki göstermesidir. Bu daha şiddetli bir tepki olan ve yaşam boyu devam eden bir durum olabilen alerjiyle karıştırılmamalıdır.

İntolerans tam olarak nedir?

İntolerans, vücudun bir maddeyi düzgün bir şekilde sindirememesidir. Bu gıda intoleransı veya çevresel (gıda dışı intolerans) bir etmen olabilir. İntoleranslar çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilir. En yaygın olan iki tanesi şunlardır:

  • Vücutta belirli gıdalar için gereken sindirim enzimleri eksiktir ve bu nedenle maddeyi sindiremez veya besin maddelerini verimli bir şekilde alamaz. Aşırı tüketim veya aşırı maruz kalmaktan kaynaklanan bir hassasiyet.
  • Birçok belirti, belirli bir maddeye karşı olan duyarlılığın sonucudur. Duyarlılık, bir maddenin aşırı tüketimi veya maddeye aşırı maruz kalmaktan ortaya çıkabilir.

Gıda veya gıda dışı bir maddeye intoleransınız veya duyarlılığınız olup olmadığını öğrenmek için bugün testimizi satın alabilirsiniz.

Gıda veya gıda dışı bir maddeye intoleransınız veya duyarlılığınız olup olmadığını öğrenin.

 

HEMEN BAŞLAYIN

Alerji ile intolerans arasındaki fark nedir?

Alerji ve intolerans arasındaki fark basittir; çoğu durumda alerjiler irsidir ve hayatınız boyunca devam eder. Birçok çocuk ve bebek ağaç yemişleri, yer fıstığı ve süte alerjiktir. Ancak çoğu zaman, büyüdükten sonra bu çocukluk dönemi alerjilerinden kurtulurlar. Öte yandan intolerans diyet ve yaşam tarzına bağlı olarak değişebilir. İntoleransınızı azaltabilir hatta tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Alerjilerin saptanması

Alerjiler, kandaki immünoglobluin E sayısının (IgE) ölçülmesi ile tespit edilir. Bunlar alerjilerle mücadeleye yardımcı olan kan hücreleridir. Belirli bir gıda veya gıda dışı maddeye karşı alerjiniz varsa vücudunuz bu maddeyle temas ettiği anda tepki vermeye başlar.

Yaygın alerjik tepkiler şişkinlik (boğazda veya dilde), kaşıntı veya solunum güçlükleri şeklinde ortaya çıkar. Yer fıstığı, kabuklu deniz ürünleri, yumurta ve soya en yaygın alerjenlerdendir.

Buna karşılık olarak intoleranslar, alerjiler kadar ciddi ve anlık değildir. Bu belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar: 30 dakikadan başlayarak 48 saati bulabilirler. Baş ağrısı, şişkinlik, belirli bölgelerde kaşıntılar, egzama gibi cilt rahatsızlıkları, aşırı mukus üretimi, aşırı gazlanma, ishal ve halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkar.

Alerjilerin teşhis edilmesi

Alerjileri teşhis etmenin en yaygın yöntemi basit bir kan tahlilidir, genellikle kandaki IgE veya IgG seviyeleri test edilerek bakılır. IgE alerjileri vücuda giren yabancı bir maddeye verilen ani tepkilerdir. Bu yabancı maddeler gıda veya teneffüs yoluyla vücuda girebilir. IgE alerjileri nefes almakta zorluk, şişkinlik ve kurdeşen gibi ciddi belirtilere sebep olabilir. Daha ciddi durumlarda IgE tepkimeleri anaflaktik şok ile sonuçlanabilir.

IgG4 gıda duyarlılıkları genellikle IgE gıda alerjileri kadar ciddi değildir. Tipik belirtiler baş ağrısı, bulantı, nöbet geçirme ve aşırı hareketlilik içerir. Bunlar rahatsızlık veren gıdanın tüketilmesinin üzerinden saatler, hatta günler geçtikten sonra dahi ortaya çıkabilir. Belirtilerin derecesi ve şiddeti, bireyin genetik yapısından dolayı değişiklik gösterebilir. IgG alerjileri genellikle problem yaratan gıdaları diyetten çıkararak ve probiyotiklerle sindirime yardımcı olarak tedavi edilir.

Testlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinin. Bugün siparişinizi kolayca verebilirsiniz.

 

HEMEN SİPARİŞ VERİN